Najgorszy i najlepszy moment na decyzje o wynajęciu projektanta wnętrz.

By Sierpień 4, 2014Uncategorized

Jest dla mnie najszczęśliwszą chwilą, kiedy dzwoni telefon i osoba po drugiej stronie chce porozmawiać na temat przyszłego projektu. Uwielbiam projektować i kocham piękne wnętrza. Staram się aby klient wracając z pracy nie mógł się doczekać, kiedy przekroczy próg jego małego królestwa…

Żeby tak było, staram się dobrze przygotować do rozmów z inwestorem ale także do kolejnych etapów- czyli realizacji. Jak i kiedy jednak zacząć? Kiedy ruszyć z projektem wnętrz? To jest bardzo dobre pytanie, w związku z kilkoma ważnymi faktami. Pierwszy z nich polega na tym, że przeważnie- powiedzmy w 80% inwestor dzwoni trochę za późno… Dlaczego?

To proste – klient zwykle dzwoni 2 do 3 dni przed wkroczeniem elektryka do domu. W tym czasie, projektant musi ustalić styl wnętrza, rodzaj oświetlenia, rozplanować umeblowanie, układ całego pomieszczenia. Na podstawie tego projektant powie elektrykowi, gdzie mają być kontakty, oświetlenie na suficie, kinkiety i całą masę tych drobiazgów. Ponadto, musi uzgodnić  wszystkie szczegóły z inwestorem. To jeszcze nie wszystko, jeśli chodzi o projekty kuchni i łazienek – na tym etapie również hydraulik zapyta, gdzie życzymy sobie mieć umywalki, sedes, zlew w kuchni i wanienkę w pomieszczeniu gospodarczym itp. Czy w dwa dni można to zrobić? Jest trudno, a nawet się nie da, jeśli w grę wchodzi więcej pomieszczeń. W tej sytuacji, musimy przełożyć wizytę fachowca. Bardzo często zdarza się, że elektryk lub hydraulik ma tylko taki termin a kolejny za 2 tygodnie – żeby tylko! No cóż, mam nadzieję, że przekonałam Cię, że warto jak najszybciej zatrudnić projektanta wnętrz. Spać spokojnie i zaoszczędzić niepotrzebne wydatki 🙂

 

Czy jesteśmy w stanie, na poczekaniu wskazać miejsca przyłączy tak, żeby uniknąć kosztownych przeróbek?

Prawdopodobnie nie. Wskazujemy wówczas punkty, na podstawie szczątkowych danych, które mamy na ten moment, wcielając się w role jasnowidzącej wróżki. O miejscach przyłączy, i tak zdecydują w niedalekiej przyszłości, wymiary wybranej lodówki- z kostkarką lub bez, piekarnik w słupku lub pod płytą grzejną, ekspres w zabudowie lub wolno stojący, rozmiar kabiny prysznicowej, umywalki czy format wybranych płytek… Co zatem możesz zrobić? Jak zapobiec przeróbkom? Jeśli dasz projektantowi odpowiednie ramy czasowe, dobrze je wykorzysta.

Zadzwoń kilka tygodni przed rozpoczęciem prac wewnątrz domu, lub jeszcze wcześniej. Wspaniale, jeśli Twój dom nie ma jeszcze ścian działowych, okien, drzwi a nawet ogrodzenia. Dobry projektant wnętrz, będzie w stanie pomóc Tobie już na tym etapie. Zyskasz dzięki temu czas na ustalenie najistotniejszych rzeczy. Szczegóły można spokojnie dopracowywać w trakcie prac remontowych. Dzięki temu projekt wnętrza będzie spójny, przemyślany, a Twój dom dokładnie taki jak sobie wymarzysz.

Jeśli masz dodatkowe pytania, lub chciałabyś/chciałabyś skorzystać z moich usług, zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego.

Dorota Krzyżaniak – projektant wnętrz.

Leave a Reply